Hidroizolacija temeljev hiše – kateri material izbrati
Pred tridesetimi leti je bila večina stanovanjskih temeljev “hidroizolirana” z asfaltnim izdelkom na osnovi topil, ki je bil razpršen ali nanesen ročno. Včasih so monterji dodali steklena vlakna, da bi material ostal skupaj in preprečil razpoke skozi čas. Toda ti materiali dejansko niso bili vodotesni, temveč so jih hidroizolirali in se danes redko uporabljajo. Asfalt pa se še vedno uporablja pri izdelavi več različnih izdelkov, ki se uporabljajo za vodotesne temelje.
Tisti asfaltni izdelki izpred 30 let so vlažno izolirali stene, ker so samo preprečevali prehajanje vodne pare v beton. Hidroizolacijski materiali preprečujejo prenos tekoče vode in vodne pare. Hidroizolacijski materiali so danes izbrani izdelek.
Vrste hidroizolacijskih materialov
Danes je na voljo presenetljivo malo pravih hidroizolacijskih izdelkov. Lahko se nanesejo s pršenjem ali pa so pločevina, ki se pritrdi mehansko ali z lepilom. Osnovni materiali vključujejo:
Asfaltna emulzija na osnovi topil. To lahko poškropite ali nanesete z ročnimi lopaticami. Običajno se segreje, da nastane tekočina, ki jo je mogoče razpršiti. Včasih ga zmešamo s steklenimi vlakni, da zagotovimo odpornost na razpoke in krčenje. Včasih je izbrani izdelek, ki se danes redko uporablja.
Gumiran asfalt. Danes je to najpogosteje uporabljen material, ki se trži bodisi kot material za brizganje bodisi kot blago iz lupine in lepljenja (lepilo na listu ga prilepi na temeljno steno). Na izpostavljeni strani je navadno tanek film iz polietilena ali polivinilklorida (PVC) za enostavno rokovanje. Razpršena različica in plošče so občutljive na ultravijolično svetlobo, zato jo je treba izpostaviti sončni svetlobi in jo zaščititi. Razpršena različica je pretežno na vodni osnovi, zaradi česar je varneje delati, hkrati pa je tudi občutljiva na zmrzovanje škode, preden se ozdravi. Ta material se običajno namesti v nekaj dneh po odstranitvi obrazca. Debelina posušene membrane je običajno 40 mil.
Guma. To je razpršeni material iz sintetičnega polimera, pomešanega s topilom. Občutljiv je na UV sevanje in ga je mogoče namestiti takoj tri dni po ulivanju temeljne stene. Ker gre za izdelek na osnovi topil, ga lahko nanašamo pri temperaturah do 17 ° F. Monterji na splošno poškropijo 60 do 80 mil materiala, da zaključijo s 40-milimetrskim suhim pokrovom.
Polietilen. Polietilen se uporablja pri izdelavi membranskih sistemov iz pločevine. Oba zunanja sloja sta deviški polietilen visoke gostote, medtem ko je srednji sloj recikliran polietilen, da se ustvari 24 milimetrov debel list – reciklirana vsebnost jim omogoča, da ga tržijo kot trajnosten ali “zelen” izdelek. Polietilen je občutljiv tudi na UV sevanje, zato so dodani sestavni deli, ki nudijo zaščito med gradnjo.
Bentonit. Bentonitna glina je izkopani material, ki postane gost gel in se razmoči, ko se zmoči, kar preprečuje gibanje vode. Vendar ne omejuje gibanja vodne pare. Glina je običajno stisnjena med dve plasti tkanine ali geotekstila. V ZDA se ta izdelek uporablja za hidroizolacijo temeljnih sten, zlasti za komercialno gradnjo.
Zaščitne komponente. Obstajajo trije pogosti pogoji, ki zahtevajo enega za prekrivanje hidroizolacijskih membran: da jih zaščitimo pred poškodbami zaradi zasipanja, izoliramo kleti, da prihranimo energijo, in zagotovimo odtok vode stran od membrane. V severnih podnebjih zmrzovanja / odtaljevanja večina lokalnih kod zdaj zahteva, da se temelji izolirajo na notranji ali zunanji strani temeljnih sten. Iz ekonomskih razlogov je izolacija običajno nameščena med zasipom in membrano. Lokalne kode določajo tudi R-vrednost ali zahtevo po ogrevalni vrednosti. Za večino aplikacij 1 ali 2 palca ekspandiranega ali ekstrudiranega polistirena (stiropor) ali steklenih vlaken izolacijske plošče izpolnjujejo zahteve.